Trucks

Ako zvýšiť ekonomiku prevádzky nákladných vozidiel

Nie je žiadnym tajomstvom, že pohonné hmoty predstavujú najväčšiu nákladovú položku dopravnej spoločnosti. Pre mnohých dopravcov tvoria minimálne 1/3 celkových nákladov. Ako teda zvýšite úsporu paliva? Je potrebné vedieť, aké sú hlavné faktory a akým spôsobom vstupujú do hry. Táto stránka obsahuje informácie o tom, na čo myslieť, pokiaľ chcete znížiť svoje účty za palivo – od špecifikácie nákladného vozidla a údržby až po výkon vodiča a správu vozového parku.

Čo spotrebu paliva ovplyvňuje najviac?

Samotné nákladné vozidlo

Aby ste dosiahli čo najlepšiu spotrebu paliva, nákladné vozidlo musí byť správne špecifikované. Tu je potrebné zvážiť tri hlavné oblasti: hnaciu líniu, aerodynamiku a valivý odpor.

Úsporu paliva môžete okrem špecifikácie zvýšiť aj pomocou správnych služieb údržby a správy vozidlového parku.

Výkon vodiča

Vedeli ste, že najlepší vodiči majú zvyčajne o 5–10 % vyššiu úsporu paliva ako priemerní vodiči? A rozdiel môže byť ešte väčší – až 20 %.

Využívanie tempomatu, jazda správnou rýchlosťou a správne brzdenie sú niektoré zo spôsobov, ako môže výkon vodiča ovplyvniť konečný výsledok.

5 kľúčových faktorov, ktoré vplývajú na spotrebu paliva, emisie a na prevádzku vozového parku

Úvod do najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich spotrebu paliva.

1. Ako optimalizujete hnaciu líniu?

Hnacia línia je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich spotrebu paliva nákladného vozidla. Akonáhle je špecifikovaná, veľká časť spotreby paliva vášho nákladného vozidla je pevne stanovená – takže je veľmi dôležité, aby ste ju zvolili správne. Každá súčasť hnacej línie predstavuje rozhodujúci faktor – od zadnej nápravy až po olej v prevodovke. Tri najdôležitejšie komponenty sú motor, prevodovka a tempomat.

Dnešný technologický pokrok posúva každý z týchto komponentov na novú úroveň účinnosti. Motory s turbodúchadlom (ako je D13TC) poskytujú dostatok výkonu a lepšiu spotrebu paliva ako eSCR a tiež výrazne znižujú spotrebu AdBlue. Automatizovaná prevodovka, ako je I-Shift, využíva údaje o jazde v reálnom čase a každé radenie je vďaka tomu mimoriadne presné. A zavedenie prediktívneho tempomatu (I-See) znamená, že vodiči môžu zložiť nohu z plynu aj v kopcovitom teréne a ušetriť ešte viac paliva.

3 hlavné faktory hnacej línie

Preskúmajte tieto riešenia pre optimálnu hnaciu líniu.

2. Ako zlepšiť aerodynamické vlastnosti?

Aerodynamika je ďalším špecifikačným faktorom s veľkým vplyvom na spotrebu paliva nákladného vozidla. Na aerodynamické vlastnosti majú vplyv všetky súčasti - od vonkajších doplnkov po zrkadlá a predné spojlery, no najdôležitejšími faktormi sú:

  • konštrukcia kabíny,
  • strešný spojler a bočné deflektory kabíny,
  • medzinápravové spojlery a lemy blatníkov,
  •  náves.

Ako teda zlepšíte aerodynamické vlastnosti nákladného vozidla? Pokiaľ ide o kabínu, záleží na výške, uhle strechy a konštrukčnom riešení. A čo strešný spojler, bočné deflektory kabíny, medzinápravové spojlery a lemy blatníkov? Aj tie zlepšujú spotrebu paliva, no najlepšie je namontovať strešný spojler už počas výroby – ak ho osadíte čo i len o 5 cm nižšie alebo o 10 cm vyššie, môže to ovplyvňovať potenciálnu úsporu paliva. A čo sa týka návesov: Kľúčové je udržiavať ich v čo najlepšom stave, vrátane geometrie kolies. S našou službou Servis návesov môže prebiehať údržba celého vášho nákladného vozidla na jednom mieste.

 Servis návesov

3. Ako minimalizovať valivý odpor?

Valivý odpor je tretím najväčším špecifikačným faktorom ovplyvňujúcim spotrebu palivo. Najväčší vplyv na valivý odpor majú:

  • pneumatiky,
  • nastavenie geometrie kolies.

Aby ste minimalizovali valivý odpor, používajte radšej pneumatiky s optimalizovanou spotrebou paliva ako „viacúčelové“ pneumatiky. A určite nejazdite s podhustenými pneumatikami alebo zle nastavenou geometriou. Nesprávne nastavenie vedie k nestabilite riadenia a spôsobuje, že nákladné vozidlo zaberá viac miesta na ceste, pretože kolesá sa nepohybujú po rovnakej dráhe. Zvyšuje to odpor vzduchu, čo negatívne vplýva na spotrebu paliva.

4. Ako znížíť spotrebu paliva vďaka údržbe vozidiel, službe správa vozového parku a konektivite?

Správne služby môžu uľahčiť sledovanie a zlepšenie spotreby paliva, ako aj udržať váš vozidlový park v špičkovom stave.

5. Ako môže výkon vodiča ovplyvniť spotrebu paliva? 

Investícia do vašich vodičov je rovnako dôležitá ako investícia do vašich nákladných vozidiel. Prečo? Zruční a motivovaní vodiči sú totiž produktívnejší a jazdia efektívnejšie a bezpečnejšie. Pokiaľ ide o úsporu paliva, najdôležitejšou vecou, ktorú môže vodič urobiť, je vytvoriť si dobré návyky v týchto oblastiach:

  •  cestovná rýchlosť,
  • tempomat,
  • brzdenie.

Medzi ďalšie faktory patrí predvídavá jazda, doba voľnobehu a jazda v mestskej premávke.

Najistejším spôsobom, ako zvýšiť výkon vodiča – a váš konečný výsledok – je využiť naše kurzy s preškolením vodičov. Okrem úspory paliva môžu tiež zvýšiť produktivitu, rozšíriť znalosti vašich vodičov o odvetví, zlepšiť bezpečnosť a pomôcť vám prilákať a udržať si tých najlepších vodičov.

Školenie vodičov

Alternatívne palivá

Aké jednoduché je prejsť na elektrinu?

Znižujte dopad na životné prostredie

Relevantné správy a príbehy

Latest Press Release

Latest Press Release

Obráťte sa na obchodného zástupcu

Váš miestny obchodný zástupca Volvo Trucks vám pomôže s vyšpecifikovaným nákladného vozidla, ktoré  bude výkonné a zároveň úsporné. Zavolajte nám alebo sa zastavte osobne.