Vhodné pre odvoz odpadu a mestskú distribúciu

Zvonka vyzerá ako bežné Volvo FE. Pod kapotou nového Volvo FE CNG sa však skrýva nový motor Euro 6 – poháňaný výlučne stlačeným zemným plynom alebo podľa možnosti stlačeným bioplynom s technológiou zapaľovacej sviečky.

Navyše je vybavené automatickou prevodovkou. Môžete preto očakávať rovnakú úroveň produktivity a jazdných vlastností, akú by ste získali pri bežnom vozidle Volvo FE. S tým rozdielom, že toto bolo vyvinuté, aby bez problémov zvládalo krátke trasy s častými zastaveniami – ako pri odvoze odpadu a mestskej distribúcii. 

Mnoho miest na celom svete hľadalo alternatívne riešenie k nákladným vozidlám so vznetovými motormi. Obnoviteľné palivo býva často požiadavkou pre získanie zmluvy – najmä vtedy, keď ide o odpadové hospodárstvo. Prostredníctvom modelu Volvo FE CNG teraz môžeme spoločnostiam pôsobiacim v mestskom prostredí ponúknuť nákladné vozidlo s výrazne nižším dosahom na životné prostredie.

Spaľovanie metánového plynu nezanecháva žiadny zápach. Okrem toho vylučuje veľmi nízku úroveň škodlivých častíc. Počas získavania metánu z bioplynu – t. j. z organického materiálu – emisie oxidu uhličitého sa znížia až o 70 % v porovnaní s nákladným vozidlom so vznetovým motorom. 

Ide o také malé množstvo pevných častíc, že postačí trojcestný katalyzátor. Nie je potrebné inštalovať žiadny časticový filter. Ani technológiu AdBlue. 

Motor Euro6 pre vozidlo FE CNG

Pokroky v oblasti palív sú sprevádzané rôznymi funkciami, ktoré robia zo všetkých Volvo FE výkonné a spoľahlivé nákladné vozidlá.

Motor FE CNG Euro6. 
Výkon: 320 k. Výstupný krútiaci moment: 1 356 Nm. Volvo FE CNG je dostupné s palivovými nádržami 2×4 alebo 2×3. Nádrže pre stlačený plyn sú namontované na oboch stranách podvozka. Prevádzkový rozsah môže v optimálnych prepravných operáciách dosiahnuť až 400 kilometrov pri ľahkej distribúcii a až do 250 kilometrov pri náročnom odvoze odpadu.

Automatická prevodovka
Okrem nového motoru na plyn je Volvo FE CNG vybavené aj automatickou prevodovkou. Preto poskytuje rovnaké úrovne produktivity a výkonu ako bežné vozidlo Volvo FE.

Metánový plyn je palivo, ktoré z dlhodobého hľadiska predstavuje udržateľnú alternatívu k nafte. Teraz je úlohou rôznych spoločenských aktérov, aby vypracovali pravidlá a vytvorili správne podmienky pre pozitívny vývoj.

Lars Mårtensson

Riaditeľ pre životné prostredie v spoločnosti Volvo Trucks

Krivka výkonu motora vozidla Volvo FE CNG

G9K320 – výkon/krútiaci moment

Volvo FE CNG (stlačený zemný plyn) bolo pôvodne vyvinuté pre operácie s krátkymi jazdami a častými zastaveniami.

Motor

  G9K320
Max. výkon pri 2 000 – 2 100 1/min. 320 k (239 kW)
Max otáčky 2 200 1/min.
Max. krútiaci moment pri 1 300 – 1 400 1/min. 1 356 Nm
Počet valcov 6
Objem 8,9 dm3
Zdvih 144,5 mm
Vŕtanie valca 114 mm
Kompresný pomer 12:1
Ekonomické otáčky 1 200 – 1 700 1/min.
Olejový filter Plnoprietokový
Kapacita olejového systému 27,6 l
Kapacita chladiaceho systému 12,4 l
Hmotnosť bez prevádzkových náplní 373 kg
Systémové napätie motora 12 V
Systémové napätie nákladného vozidla a štartovacieho motora 24 V
VT

Vyskúšajte si ho sami

Váš miestny predajca spoločnosti Volvo Trucks s vami kedykoľvek preberie všetky funkcie a výhody vozidla Volvo FE CNG.

Vyhľadajte vášho miestneho predajcu