Nový ťahač Volvo FH na ceste

Vychutnajte si jazdu

Jazda s prevodovkou I-Shift je jednoduchšia, bezpečnejšia a oveľa pohodlnejšia. Nie je nutné namáhavo zošľapovať spojku ani zápasiť s radiacou pákou. Každá zmena prevodového stupňa je dokonale načasovaná. Jednoduchosť systému znižuje únavu vodiča a pomáha sústrediť sa na cestu a premávku okolo vás. A pokiaľ sa rozhodnete radiť manuálne, stlačením tlačidla na radiacej páke získate priamu kontrolu nad zmenou prevodových stupňov.

 

Volvo FH – prevodovka I-Shift

Ušetrite na palive

Prevodovka I-Shift je navrhnutá tak, aby ušetrila palivo. Vnútorné straty energie sú nižšie než pri manuálnych prevodovkách, ale o skutočný rozdiel sa stará predovšetkým elektronika. Každé preraďovanie príde presne v správnu chvíľu. Motor môže tak pracovať s najúčinnejším rozsahom otáčok, bez vplyvu na úsporu paliva alebo výkon motora. Navyše systém I-Roll počas jazdy z kopca odpojí motor, aby vozidlo mohlo využívať maximum svojej pohybovej energie a ušetriť tak až 2 % paliva.

 

Ako to funguje

Ako to funguje

Prevodovka I-Shift vychádza z „klasickej” nesynchronizovanej manuálnej prevodovky, a preto sa môže pochváliť kompaktným vyhotovením a nízkymi vnútornými stratami. O to pravé sa stará elektronická riadiaca jednotka ovládajúca spojku a radenie prevodových stupňov. Vyhodnocuje údaje o rýchlosti, hmotnosti, sklone vozovky, nároky na krútiaci moment a každé preradenie vykonáva s najvyššou presnosťou. Systém tiež komunikuje s motorom a umožňuje mu prispôsobiť otáčky a účinok motorovej brzdy na dosiahnutie maximálneho výkonu.

 

Posilnená pre náročné úlohy

Posilnená pre náročné úlohy

Ak jazdíte v extrémne náročných podmienkach, určite oceníte zosilnenú prevodovku I-Shift. Bola špeciálne navrhnutá pre prácu v prostrediach, kde pravidelne zdolávate svahy so sklonom viac ako 10 %, alebo pre prácu v extrémne náročnom teréne. To znamená, že prevodovka I-shift je teraz dostupná do takých podmienok, kde boli doteraz použité manuálne prevodovky alebo automatická prevodovka Powertronic.

Volvo FH – prevodovka I-Shift s pomalými prevodmi

I-Shift s pomalými prevodmi – rozjazd odkiaľkoľvek

Prevodovka I-Shift je oveľa všestrannejšia a jednoduchšie sa ovláda. Automatická prevodovka je teraz voliteľná s jedným alebo dvoma pomalými prevodmi a ďalšími stupňami pre jazdu vzad. Ak prevážate ťažké náklady, viete, že rozjazd z úplného zastavenia môže byť najmä v kopcovitom teréne a na nekvalitných cestách dosť obtiažny. V najhoršom prípade je nutné vyložiť náklad alebo požiadať o odťah, čo má negatívny vplyv na vašu prevádzkyschopnosť a produktivitu. Vybavte vaše Volvo FH prevodovkou I-Shift s pomalými prevodmi a na podobné problémy môžete zabudnúť. Výrazne tým zlepšíte jeho štartovacie schopnosť a namáhanie spojky sa zníži až o 75 %, takže sa vyhnete zbytočným opravám.

Znížená spotreba paliva

Pomalý rozjazd, hladká jazda

Môže vám prevodovka I-Shift s pomalými prevodmi skutočne pomôcť zvýšiť hospodárnosť prevádzky? Iste. Predtým bolo pri rozjazde nutné obetovať trochu viac paliva. Vďaka pomalým prevodom teraz môžeme vaše nákladné vozidlo vybaviť rýchlejším prevodovým pomerom zadných náprav, aby ste si počas jazdy na kvalitných cestách mohli zachovať rovnomernú rýchlosť pri oveľa nižších otáčkach. Vaša spotreba paliva sa tak zníži o niekoľko percent.

Dokonalé ovládanie pri veľmi nízkych rýchlostiach

Dokonalá kontrola pri jazde
v každom smere

Manévrovanie pri nízkych otáčkach je jedným z najnáročnejších pracovných úloh vodiča. Vďaka prevodovému pomeru až do 32:1 (a do 37:1 pri cúvaní) vám prevodovka I-Shift s pomalými prevodmi umožní jazdiť pri rýchlostiach od 0,5 – 2 km/h. Získate tak úplnú kontrolu nad vozidlom a dokážete ho jednoducho a presne zaparkovať, keď sa chystáte naložiť a vyložiť náklad. Dokážete sa vyhnúť nehodám, ktoré môžu pokaziť vaše plány a znížiť produktivitu.

Prispieva k všestrannosti nákladného vozidla

Prijmite rozmanité zákazky

Prevodovka I-Shift s pomalými prevodmi zvyšuje všestrannosť nákladného vozidla, čo znamená, že rovnaké nákladné vozidlo môžete použiť v rozličných podmienkach a pre viaceré úlohy. Jazdíte po ceste a mimo nej? Potrebujete prepraviť tie najťažšie náklady? Pracujete vo vysokej nadmorskej výške? Vyžadujú vaše úlohu jazdu pri nízkej rýchlosti? Žiadny problém. Modul pomalého prevodu predlžuje prevodovku I-Shift len o 120 mm a pridáva jej 48 kg.

Dvojspojková prevodovka I-Shift – nový spôsob jazdy

I-Shift Dual Clutch – nový spôsob jazdy

Nová prevodovka I-Shift Dual Clutch je prvou svojho druhu vo svete ťažkých vozidiel, pričom ponúka skutočne plynulé a dynamické zrýchlenie. Dvojspojková prevodovka, pri ktorej sme sa inšpirovali prevodovkami pretekárskych áut, strieda prevodové stupne v zlomku sekundy. Poskytuje stabilný výkon, ktorý zmení váš štýl jazdy a zvýši produktivitu.

Volvo FH – dvojspojková prevodovka

Pohodlie a bezpečnosť pre vodiča

Keď vaše prepravné úlohy vyžadujú vysoký výkon a časté preraďovanie, vyberte si prevodovku I-Shift Dual Clutch. Ponúka neprekonateľné pohodlie pre vodiča. Prenos krútiaceho momentu je stále do tej miery, že si môžete dovoliť preradiť aj uprostred zákruty. Výkon sa prenáša na kolesá bez prerušenia, čím minimalizuje riziko uviaznutia alebo straty kontroly na klzkom povrchu. Dokonca aj počas brzdenia motorom počas jazdy z kopca pri podraďovaní si môžete vychutnať stabilnú a bezpečnú jazdu. Dvojspojková prevodovka je dostupná pre motory D13K s výkonom 460, 500 a 540 koní.

Čím prispieva dvojspojková prevodovka

Výhody dvojspojkovej prevodovky

Prevodovka s dvoma spojkami dokáže počas jazdy predvoliť ďalší prevodový stupeň, zatiaľčo prenos sily stále prebieha cez aktuálne zvolenú rýchlosť. V bežnej prevádzke je jedna spojka v prevádzke a druhá je nečinná. Vďaka dvom vstupným hriadeľom, dômyselnému umiestneniu ozubených kolies a voliacich funkcií je možné zvoliť dva prevodové stupne naraz. A výsledok? Preraďovanie prebieha v zlomku sekundy a bez akéhokoľvek prerušenia výkonu.

Aká by mala byť prevodovka I-Shift?

Aká by mala byť prevodovka I-Shift?

Softvér umožňuje prispôsobiť prevodovku I-Shift vašim podmienkam jazdy. Vyberte si zo štyroch doplňujúcich balíkov – Stavebníctvo, Distribúcia, Diaľková preprava alebo Preprava ťažkých nákladov – a z viacerých voliteľných funkcií ako je systém I-See, pomalé prevody alebo prídavný pomocný pohon.

Ako môže systém I-See pomôcť ušetriť palivo v kopcovitom teréne

I-See: maximalizujte efektívnosť a úspory

Prevodovka I-Shift a prevodovka I-Shift Dual Clutch spolupracujú v kopcovitom teréne so systémom I-See a šetria tak ešte viac paliva.

Zistite, ako funguje systém I-See
Vyhľadajte vášho miestneho predajcu

Zajazdite si v ňom

Chcete si vyskúšať prevodovku I-Shift a prevodovku I-Shift Dual Clutch? Kontaktujte vášho predajcu Volvo Trucks a dohodnite si testovaciu jazdu.

Vyhľadajte vášho miestneho predajcu