Trucks

BEZPEČNOSŤ – JE V NAŠEJ DNA

Sme jednotkou v oblasti bezpečnosti dopravy.  Naším cieľom je zaistiť, aby sa žiadne z nákladných vozidiel nezúčastnilo nehody. V roku 1969 sme založili tím na výskum dopravných nehôd a od tej doby si v oblasti bezpečnosti udržiavame vedúcu pozíciu. Prinášame prelomové inovácie, ktoré dokážu predchádzať nehodám a znížovať počet závažných zranení. Nielen pre vodiča. Pre každého. 

Novinky v oblasti bezpečnosti

Naši vývojoví inžinieri vniesli do nových vozidiel Volvo Trucks také prvky, ktoré chránia životy a zdravie nielen vodičov, ale všetkých účastníkov cestnej premávky a prispievajú tak k vyššej bezpečnosti na cestách. 

 

Rozpoznávanie dopravných značiek

Kamera detekuje a číta veľa dopravných značiek akými sú: rýchlostné limity od 10–100 km/h, zákazy predbiehania nákladných vozidiel a začiatok i koniec diaľnice. Pre vodičov slúži informatívne a napomáha k zvýšeniu bezpečnosti, zníženiu nehodovosti a počtu priestupkov.

Adaptívne diaľkové svetlá

Ponúkajú vynikajúcu viditeľnosť, a pritom berú ohľad aj na ostatných účastníkov cestnej premávky. Tieto svetlá máte k dispozícii vtedy, keď ich najviac potrebujete. Zabraňujú oslneniu ostatných účastníkov cestnej premávky, predovšetkým protiidúcich vozidiel. Adaptívne LED svetlá majú štyri sekcie po dvanástich „LEDkách“, ktoré sa vypínajú a zapínajú v zmysle prevádzky prodiidúcich vozidiel a vozidiel idúcich pred vami. 

Adaptívny tempomat STOP & GO

Tento systém udržiava nastavenú vzdialenosť za idúcimi vozidlami a zároveň dokáže zastaviť za stojacím vozidlom. Pre opätovný rozjazd je potrebné stlačiť tlačidlo na volante alebo zošliapnuť plynový pedál. Tento bezpečnostný prvok má tak vodič plne pod kontrolou a jeho použitie závisí od jeho rozhodnutia. 

Zachraňujeme životy viac ako 60 rokov

Pred 60 rokmi predstavilo Volvo trojbodový bezpečnostný pás, ktorý dnes poznáme. Použitie bezpečnostného pásu môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Správy uvádzajú, že šance na prežitie vážnej dopravnej nehody sa zdvojnásobia, ak si vodič a cestujúci nájdu čas na pripútanie. Ak by sa viac ľudí rozhodlo používať bezpečnostný pás, len v rámci EÚ by bolo zachránených 7 000 životov každý rok. Vďaka tomu je trojbodový bezpečnostný pás jedným z najdôležitejších pokrokov v oblasti bezpečnosti cestnej premávky.

Tempomat pre jazdu z kopca

Veľmi dobrý pomocník pre jazdu z kopca s plne naloženou súpravou, ktorý bráni prekročiť nastavenú rýchlosť vozidla. Znižuje riziko prehriatia bŕzd a zároveň umožňuje vodičovi použiť prevádzkové bzdy bez toho, aby deaktivoval brzdový systém. Ide o kombináciu pomocných a prevádzkových bŕzd.

Kamery pre vyššiu bezpečnosť

Kabíny spoločnosti Volvo Trucks ponúkajú vynikajúci výhľad pre bezpečnú a efektívnu prevádzku. Veľké presklenné plochy, tenké stĺpiky A, nízka línia dverí a vynikajúce bočné zrkadlá. A rohová kamera pre spolujazdca, ktorá zlepšuje videnie po boku vozidla. Na bočnom displeji si môžete prezerať výstup až z ôsmich kamier. Neustále budete mať prehľad o nakladnom vozidle, premávke a náklade.

Aktivovaním nočného režimu môžu vodiči okamžite vypnúť všetky nedôležité podsvietenia palubnej dosky jednoduchým stlačením tlačidla. Vodič má vďaka tomu v zornom poli menej zdrojov oslnení a rušivých odleskov na čelnom skle a v spätných zrkadlách. Túto funkciu najviac ocení vodič diaľkovej prepravy počas jazdy v noci, pri cúvaní a manévrovaní v náročných poveternostných podmienkach alebo neprehľadnom prostredí, ako napríklad pri pripájaní alebo odpájaní návesov.

Predchádzanie nehodám

Naše prvky aktívnej bezpečnosti sú navrhnuté s cieľom zabrániť vzniku chýb, ktoré spôsobujú približne 90 % všetkých dopravných nehôd. Snažíme sa zlepšiť výhľad vodičom. Zvyšujeme ich pohodlie a pomáhame im sústrediť sa. Naše nákladné vozidlá vybavujeme systémami a technológiami, ktoré posúvajú bezpečnosť na úplne inú úroveň.

Menej zranení

Nehody sa, žiaľ, stávajú – cieľom našich iniciatív v oblasti pasívnej bezpečnosti je preto minimalizovať riziko zranenia v takýchto situáciách. Snažíme sa vyrábať vozidlá, ktoré poskytujú čo najvyššiu ochranu vodičovi, pasažierom a ostatným účastníkom premávky.

Získajte viac informácií o bezpečnostných systémoch modelu Volvo FH

Učíme deti

Zastav, poobzeraj sa a zamávaj

Kampaň Vidieť a byť videný

Kampaň, ktorá ukazuje, aké dôležité je "Vidieť a byť videný"

Zažite pocit bezpečnosti

V ktoromkoľvek z našich Volvo Truck Centier vám radi ukážeme všetky mimoriadne funkcie našich vozidiel
a zodpovieme otázky týkajúce sa bezpečnosti.