Trucks

Ako zvýšiť úsporu paliva nákladných vozidiel

Nie je žiadnym tajomstvom, že v prepravnej spoločnosti sú najväčším nákladom pohonné hmoty. Pre mnohých dopravcov tvoria minimálne 1/3 celkových nákladov. Ako teda zvýšite úsporu paliva? Všetko závisí od pochopenia, aké sú hlavné faktory a akým spôsobom vstupujú do hry. Táto stránka obsahuje informácie o tom, na čo myslieť, ak chcete znížiť spotrebu paliva – od špecifikácie nákladného vozidla a údržby až po výkon vodiča a správu vozidlového parku.

Čo najviac ovplyvňuje spotrebu paliva?

Samotné nákladné vozidlo

Aby ste dosiahli čo najlepšiu spotrebu paliva, nákladné vozidlo musí byť správne špecifikované. Tu je potrebné zvážiť tri hlavné oblasti: hnaciu líniu, aerodynamiku a valivý odpor.

Úsporu paliva môžete okrem špecifikácie zvýšiť aj pomocou správnych služieb pre nákladné vozidlá zameraných na údržbu a správu vášho vozidlového parku.

Výkon vodiča

Vedeli ste, že najlepší vodiči zvyčajne o 5–10 % vyššiu úsporu paliva ako priemerní vodiči? A rozdiel môže byť ešte väčší – až 20 %.

Používanie tempomatu, jazda pri správnej rýchlosti a správne brzdenie sú niektoré zo spôsobov, ako môže výkon vodiča ovplyvniť váš výsledný efekt.

5 kľúčových otázok, ktoré ovplyvňujú spotrebu paliva, emisie a náklady vozidlového parku

Úvod do najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich spotrebu paliva.

1. Ako optimalizujete hnaciu líniu?

Hnacia línia je jedným z najväčších faktorov vplývajúcich na spotrebu paliva nákladného vozidla. Akonáhle je špecifikovaná, veľká časť spotreby paliva vášho nákladného vozidla je pevne stanovená – takže je veľmi dôležité, aby ste ju zvolili správne. Zatiaľ čo každý komponent hnacej línie predstavuje rozhodujúci faktor – od zadnej nápravy až po olej v prevodovke – tri komponenty s najväčším vplyvom sú motor, prevodovka a tempomat.

Nedávny technologický pokrok dnes posúva každý z týchto komponentov na novú úroveň efektivity. Motory s turbodúchadlom (ako je D13TC) poskytujú veľa výkonu a lepšiu spotrebu paliva ako eSCR a tiež výrazne znižujú spotrebu AdBlue. Automatizovaná prevodovka, ako je I-Shift, využíva údaje o jazde v reálnom čase, aby bolo každé radenie mimoriadne presné. A zavedenie prediktívneho tempomatu (I-See) znamená, že vodiči môžu zložiť nohu z plynu aj v kopcovitom teréne – a ušetriť ešte viac paliva.

3 hlavné faktory hnacej línie

Preskúmajte tieto riešenia pre optimálnu hnaciu líniu.

2. Ako zlepšujete aerodynamický výkon?

Aerodynamika je ďalším špecifikačným faktorom s veľkým vplyvom na spotrebu paliva nákladného vozidla. Výkon môže byť ovplyvnený všetkým od vonkajších doplnkov po zrkadlá a predné spojlery, no najdôležitejšími faktormi sú:

  • dizajn kabíny,
  • strešný spojler a bočné spojlery,
  • medzinápravové spojlery a rozšírené časti blatníka,
  •  náves.

Ako teda zlepšíte aerodynamický výkon nákladného vozidla? Pokiaľ ide o kabíny, rozhodujúcimi faktormi sú výška, uhol strechy a dizajn. A čo strešný spojler, bočné spojlery, medzinápravové spojlery a rozšírené časti blatníka? Aj tie zlepšujú spotrebu paliva, no uistite sa, že strešný spojler je namontovaný už vo výrobe – jeho montáž aj o 5 cm príliš nízko alebo 10 cm príliš vysoko môže mať vplyv na potenciálnu úsporu paliva. A čo sa týka návesov: Kľúčovým riešením je udržiavať ich v top stave a zabezpečiť nastavenie geometrie kolies. Vďaka službe Servis návesov môže prebiehať údržba celého vášho nákladného vozidla na jednom mieste.

 Servis návesov

3. Ako minimalizujete valivý odpor?

Valivý odpor je tretím najväčším špecifikačným faktorom ovplyvňujúcim úsporu palivo. Primárne ho určujú:

  • pneumatiky,
  • nastavenie geometrie kolies.

Ak chcete minimalizovať valivý odpor, používajte radšej pneumatiky s optimalizovanou spotrebou paliva ako „viacúčelové“ pneumatiky. A určite nejazdite s podhustenými pneumatikami alebo zle nastavenými nápravami. Nesprávne nastavenie vedie k nestabilite riadenia a spôsobuje, že nákladné vozidlo zaberá viac miesta na ceste, pretože kolesá sa nepohybujú po rovnakej dráhe. Zvyšuje to odpor vzduchu, čo zhoršuje spotrebu paliva.

4. Ako údržba nákladných vozidiel, služby správy vozidlového parku a pripojiteľnosť znižujú náklady na palivo?

Správne služby môžu uľahčiť sledovanie a zlepšenie spotreby paliva, ako aj udržať váš vozidlový park v špičkovom stave.

5. Ako ovplyvňuje výkon vodiča spotrebu paliva? 

Investícia do vašich vodičov je rovnako dôležitá ako investícia do vašich nákladných vozidiel. Prečo? Zruční a motivovaní vodiči sú totiž produktívnejší a jazdia efektívnejšie a bezpečnejšie. Pokiaľ ide o úsporu paliva, najdôležitejšou vecou, ktorú môže vodič urobiť, je vytvoriť si dobré návyky týkajúce sa:

  •  rýchlosti jazdy,
  • tempomatu,
  • brzdenia.

Medzi ďalšie faktory patrí predvídavosť pri jazde, voľnobeh a jazda v mestskej premávke.

Najistejším spôsobom, ako zvýšiť výkon vodiča – a váš výsledný efekt – je využiť naše školiace kurzy pre vodičov. Okrem úspory paliva môžu tiež zvýšiť produktivitu, rozšíriť znalosti vašich vodičov z odvetvia, zlepšiť bezpečnosť a pomôcť vám prilákať a udržať si najlepších vodičov.

Rozvoj vodičov

Alternatívne palivá

Aké ľahké je jazdiť na elektrický pohon?

Znížte svoj vplyv na životné prostredie

Relevantné správy a príbehy

Latest Press Release

Latest Press Release

Kontaktujte predajcu

Váš miestny predajca spoločnosti Volvo Trucks vám pomôže pri hľadaní správneho náhradného dielu aj pri opravách a plánovaní servisu. Zavolajte nám alebo sa zastavte osobne.