Trucks

Systémy podpory vodiča

V dopravnom prostredí môže dochádzať k intenzívnej interakcii medzi vodičmi a ostatnými účastníkmi cestnej premávky. V nákladnom vozidle Volvo má vodič prístup k celému radu podporných systémov, ktoré pomáhajú predchádzať nehodám a chránia všetkých účastníkov cestnej premávky.

Zvýšená bezpečnosť pre vodičov a ostatných účastníkov cestnej premávky


Naše systémy sú navrhnuté tak, aby podporovali vodičov pri zlepšovaní bezpečnosti v širokom spektre situácií – či už idete vysokou rýchlosťou po diaľnici, pomalou jazdou v mestskej premávke alebo stojíte s ostatnými účastníkmi cestnej premávky v blízkosti. Objavte výhody našich systémov podpory vodiča na diaľniciach a v mestskom prostredí nižšie.

  Pilot Assist

  Funkcia Pilot Assist, aktivovaná systémom Volvo Dynamické riadenie, sleduje kamerou značenie jazdných pruhov a nepretržite poskytuje vodičom aktívnu podporu riadenia, aby udržal správny smer a zostal v jazdnom pruhu. Výsledkom je proaktívnejšia podpora navrhnutá pre bezpečnejšiu a uvoľnenejšiu jazdu. Systém vyžaduje, aby vodič držal ruky na volante.

  Asistent jazdy v jazdnom pruhu

  Ak sa nákladné vozidlo vychýli z jazdného pruhu, systém Volvo dynamické riadenie s funkciou Asistent jazdy v jazdnom pruhu upozorní vodiča a poskystne mu pomoc pri riadení s cieľom nasmerovať nákladné vozidlo späť do stredu jazdného pruhu.

  Asistent stability

  Volvo dynamické riadenie s asistentom stability je navrhnuté tak, aby včas rozpoznal to, keď sa nákladné vozidlo dostáva do šmyku. Potom okamžite natočí riadenie vozidla do protipohybu, čím stabilizuje celú súpravu a odvráti nebezpečnú situáciu.

  Adaptívny tempomat

  Adaptívny tempomat automaticky zrýchľuje a brzdí rýchlosť tak, aby udržal bezpečnú vzdialenosť od vozidla pred vami. Funguje celú cestu od jazdy plnou rýchlosťou až po úplné zastavenie – a potom sa automaticky znova spustí, keď sa premávka rozhýbe. Zvyšuje komfort a bezpečnosť jazdy po diaľnici.

  Inteligentný asistent rýchlosti

  Udržiavanie správnej rýchlosti je predpokladom bezpečnej jazdy. Funkcia Inteligentný asistent rýchlosti informuje vodiča o najvyššej povolenej rýchlosti konkrétnej jazdnej súpravy na aktuálnom úseku cesty. Pri prekročení limitu je vodič upozornený.

  Výstraha pre vodiča

  Pre bezpečnú jazdu musí byť vodič pozorný a v dobrej koncídii. Systém s výstrahou pre vodiča dokáže rozpoznať známky ospalosti alebo nepozornosti vodiča. V prípade ich detekcie systém vodiča upozorní a navrhne mu prestávku.

  Varovanie pred nárazom s núdzovým brzdením

  Varovanie pred kolíziou s núdzovou brzdou je navrhnuté tak, aby rozpoznalo vozidlá, cyklistov a chodcov vpredu, ako aj cyklistov a chodcov pohybujúcich sa v rovnakom smere ako nákladné vozidlo. Ak systém rozpozná riziko kolízie, upozorní vodiča. Ak vodič nepodnikne žiadne kroky a riziko pretrváva, nákladné vozidlo začne automaticky brzdiť, aby sa vyhlo zrážke.

  Tempomat na jazdu z kopca

  Aby sa predišlo prehriatiu bŕzd kolies pri jazde z kopca, tempomat pomáha vodičovi obmedziť rýchlosť vozidla pod nastavenú rýchlosť. Využíva pomocnú brzdu a súčasne optimalizuje voľbu prevodového stupňa. Bzdy kolies sa využívajú iba vtedy, ak je to skutočne nutné.

  Brzda pre vyrovnanie súpravy

  Jazda s návesom z kopca na klzkom povrchu môže viesť k tomu, že príves bude tlačiť na nákladné vozidlo a dôjde k zalomeniu súpravy. To výrazne zvyšuje riziko nehody. Brzda pre vyrovnanie súpravy tomu môže zabrániť tým, že náves či príves krátkymi impulzami pribrzďuje a tým jazdnú súpravu vyrovná. Vďaka tomu je jazda bezpečnejšia. 

  Adaptívne diaľkové svetlá

  Adaptívne diaľkové svetlá sú skonštruované tak, aby rozpoznali iné vozidlá pred nákladným vozidlom, čo umožňuje jazdu za tmy so zapnutými diaľkovými svetlami, keď by to inak nebolo vhodné. Táto funkcia dynamicky mení svetelný lúč, aby poskytoval optimalizované osvetlenie bez rušenia vodičov iných vozidiel.

  Elektronické riadenie stability

  Elektronické riadenie stability je navrhnuté tak, aby minimalizovalo riziko šmyku a prevrátenia. Keď systém rozpozná kritickú situáciu, zníži výkon motora a zabrzdí každé koleso jednotlivo.

  Systém sledovania tlaku v pneumatikách

  Pneumatiky v dobrom stave sú dobrým začiatkom pre bezpečnú jazdu. Systém monitorovania tlaku v pneumatikách sleduje tlak v každej pneumatike jazdnej súpravy – a upozorňuje na nízky tlak vzduchu, rýchly únik alebo vysokú teplotu. Poskytuje dodatočnú ochranu pred nehodami spôsobenými prefúknutými pneumatikami.

  Predný radar krátkeho dosahu

  Pri zastavení a rýchlosti do 10 km/h využíva systém predný radar krátkeho dosahu a kameru na detekciu pre upozornenie vodiča na účastníkov cestnej premávky v rizikovom priestore pred nákladným vozidlom. Ak systém zaznamená účastníka cestnej premávky pred nákladným vozidlom, informuje vodiča. Pokiaľ sa zvýši riziko kolízie, zaznie aj zvukové varovanie.

  Podpora na predchádzanie bočným kolíziám

  Radarové senzory na oboch stranách nákladného vozidla umožňujú systému podpory predchádzania bočným kolíziám detekovať ostatné vozidlá, chodcov a cyklistov. V momente, ako systém zistí účastníka cestnej premávky, zobrazí sa na pristrojovom paneli svetelný signál. Ak vodič aktivuje smerovku, systém ho varuje blikajúcim svetlom i zvukom a použije aktívnu podporu riadenia. 

  Upozornenie pri otvorení dverí

  Chodci aj cyklistov pohybujúci sa v blízkosti vozidla môžu byť ťažko viditeľní. Upozornenie na otvorenie dverí sleduje radarovými senzormi obe strany a rozpoznáva účastníkov cestnej premávky v rizikových oblastiach. V prípade potreby varuje vodiča a spolujazdca pri otváraní dverí kabíny. Systém funguje až dve minúty po vypnutí zapaľovania.

  Rohová kamera na strane spolujazdca

  Chodci a cyklisti sa môžu v mestskom prostredí dostať do blízkosti nákladných vozidiel a pre vodiča sú prakticky neviditeľní. Rohová kamera na strane spolujazdca ponúka vynikajúci prehľad oblasti na strane spolujazdca. Spúšťa sa automaticky pri odbočovaní a výstup z kamery sa zobrazuje na bočnom displeji.

  Zadná kamera

  Zadná kamera poskytuje vynikajúci výhľad za nákladné vozidlo a dáva vodičovi väčšiu kontrolu nad okolím. Automaticky sa aktivuje pri zaradení spiatočky a výstup z kamery sa zobrazí na bočnom displeji.

  Akustický výstražný systém vozidla

  Naše elektrické nákladné vozidlá sú takmer bezhlučné. To je dobré pre pracovné prostredie vodiča aj pre mestá, no obtiažne pre ich zaregistrovanie v teréne. Akustický výstražný systém generuje jemné, ale zreteľné zvuky, aby upozornil ľudí na blizkosť elektrického nákladného vozidla. Cieľom je zvýšenie bezpečnosti pre chodcov a cyklistov.

  Auto Hold

  Bezpečná jazda s častým zastavovaním a rozbiehaním môže byť náročná. Funkcia Auto Hold je navrhnutá tak, aby uľahčila a zefektívnila zastavovanie a rozbiehanie nákladného vozidla. Systém automaticky aktivuje brzdy a udrží vozidlo v pokoji, kým vodič nestlačí plynový pedál. Funguje pri jazde vpred aj vzad, do kopca, z kopca a na rovine.

  Aktívne riadenie priľnavosti

  Dobrá trakcia je nevyhnutná pre bezpečnú jazdu a predchádzanie šmyku. Funkcia Active Grip Control reguluje preklz kolies a zlepšuje stabilitu, akceleráciu a brzdenie v klzkých podmienkach. Systém sa aktivuje automaticky, akonáhle zaznamená známky šmyku.

Detailné informácie o systémoch pre podporu vodičov

Podrobné informácie o našom portfóliu systémov pre podporu vodičov sú k dispozícii v prehľadnom informačnom letáku. Dostupné na stiahnutie tu.


Stiahnuť informačné listy

Zobrazené funkcie nemusia byť štandardné alebo dostupné pre všetky úrovne výbavy a všetky hnacie línie.

Radi by ste sa na niečo spýtali?

Obchodný zástupca Volvo Trucks vám ochotne zodpovie vaše otázky. Zastavte sa osobne, zavolajte mu alebo ho požiadajte, aby prišiel k vám.