Trucks

Systémy podpory vodiča

Dopravné prostredie môže predstavovať intenzívnu interakciu medzi vodičmi a ostatnými účastníkmi cestnej premávky. V nákladnom vozidle Volvo má vodič prístup k celému radu podporných systémov, ktoré mu pomáhajú predchádzať nehodám. Nižšie si prečítajte viac alebo prípadné otázky adresujte na obchodného zástupcu Volvo Trucks. 

Bezpečnosť vodičov aj ostatných účastníkov cestnej premávky

Naše systémy sú navrhnuté tak, aby podporovali vodičov pri zvyšovaní bezpečnosti v širokej škále situácií. Nezáleží na tom, či jazdíte vysokou rýchlosťou na diaľnici, pomaly v mestskej premávke alebo stojíte v blízkosti ostatných účastníkov cestnej premávky.

  Nákladné vozidlo a vodič v dobrej forme

  Pozorný vodič a nákladné vozidlo v dobrej forme sú dobrým začiatkom, čo sa týka bezpečnej jazdy. Systém sledovania tlaku v pneumatikách sleduje tlak v každej pneumatike jazdnej súpravy a upozorňuje na nízky tlak vzduchu, rýchly únik alebo vysokú teplotu. Poskytuje vylepšenú ochranu proti nehodám spôsobeným defektmi pneumatík. Výstraha pre vodiča deteguje prejavy ospalosti alebo nepozornosti vodiča. V prípade ich zistenia systém vodiča upozorní a odporúča sa, aby si urobil prestávku. Všetko kvôli bezpečnosti.

  Lepší výhľad pre všetkých

  Priamy výhľad vodiča je najcennejším predpokladom bezpečnej jazdy. Adaptívne diaľkové svetlá sú skonštruované tak, aby rozpoznali iné vozidlá pred nákladným vozidlom, čo umožňuje jazdu za tmy so zapnutými diaľkovými svetlami, keď by to inak nebolo vhodné. Táto funkcia dynamicky mení svetelný lúč, aby optimalizovala osvetlenie bez toho, aby rušila vodičov ostatných vozidiel, čo zvyšuje bezpečnosť vodiča nákladného vozidla aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

  Zaistite bezpečný odstup

  Pri jazde vyššou rýchlosťou odstup predstavuje bezpečnostnú rezervu. Varovanie pred nárazom s núdzovým brzdením je navrhnuté tak, aby detegovalo vozidlá idúce vpredu, ako aj chodcov a cyklistov blížiacich sa zo strán alebo pohybujúcich sa v rovnakom smere ako nákladné vozidlo a upozornilo vodiča, ak existuje určité riziko zrážky. Ak vodič nezakročí a riziko pretrváva, nákladné vozidlo automaticky zabrzdí, aby sa vyhlo zrážke. Adaptívny tempomat prispôsobuje rýchlosť tak, aby udržiaval bezpečnú vzdialenosť od vozidla idúceho pred vami automatickým zrýchľovaním a brzdením. Funguje po celý čas od jazdy plnou rýchlosťou až po úplné zastavenie – a potom sa opäť automaticky spustí, keď sa premávka znovu pohne. Zvyšuje komfort a bezpečnosť jazdy na diaľnici.

  Regulácia hmotnosti prívesu

  Jazda s prívesom z kopca na klzkom povrchu môže viesť k tomu, že príves bude tlačiť na nákladné vozidlo a spôsobí efekt zalomenia súpravy, čím sa zvýši riziko nehody. Brzda pre vyrovnanie súpravy tomu môže zabrániť tým, že na príves aplikuje brzdné impulzy, ktoré vyrovnávajú jazdnú súpravu a zvyšujú tak bezpečnosť na ceste.

  Pozrite si, čo je skryté

  Chodci a cyklisti sa v mestskom prostredí môžu dostať do blízkosti nákladných vozidiel a pre vodičov môže byť ťažké vidieť, čo sa deje v ich blízkosti. Rohová kamera na strane spolujazdca odhaľuje skryté uhly a poskytuje vynikajúci výhľad na oblasti na strane spolujazdca. Spúšťa sa automaticky pri odbočovaní a záber z kamery sa premieta na bočný displej.

  Cúvajte sebavedomo

  Zadná kamera poskytuje vynikajúci výhľad za nákladné vozidlo a pomáha vodičovi viac kontrolovať okolie. Automaticky sa aktivuje pri zaradení prevodového stupňa spiatočnej rýchlosti a záber z kamery sa zobrazí na bočnom displeji. Vďaka jednoduchému používaniu je cúvanie pohodlnejšie.

  Jasný výhľad dopredu

  Predný asistent krátkeho dosahu využíva predný radar na detekciu a upozornenie vodiča na účastníkov cestnej premávky v rizikovom priestore pred nákladným vozidlom pri zastavení a rýchlosti do 10 km/h. Ak systém rozpozná účastníka cestnej premávky v rizikovom priestore pred nákladným vozidlom, vodič bude informovaný. Ak sa zvýši riziko zrážky, ozve sa aj zvukové varovanie.

  Na strane bezpečnosti

  Odbočovanie alebo zmena jazdného pruhu môžu byť riskantné. Podpora na predchádzanie bočným zrážkam používa radarové senzory na bočných stranách nákladného vozidla na detekciu chodcov, cyklistov a iných vozidiel. Zákonné požiadavky vyžadujú pokrytie len na strane spolujazdca, ale náš systém pokrýva obe strany, aby sa zvýšila bezpečnosť na cestách ešte viac. Keď sa v monitorovanom priestore objaví účastník cestnej premávky, vodič je informovaný svetelným signálom v bočnom zrkadle. Ak vodič aktivuje ukazovateľ smeru, systém ho varuje blikajúcim svetlom a zvukom. Ak je nákladné vozidlo vybavené dynamickým riadením Volvo s asistentom jazdy v jazdnom pruhu, bude k dispozícii aj navádzanie riadenia.

  Dávajte pozor na dvere

  Chodci a cyklisti sa môžu objaviť z ničoho nič a v tesnej blízkosti nákladného vozidla ich možno ťažko rozpoznať. Upozornenie pri otvorení dverí využíva radarové senzory na snímanie oboch strán nákladného vozidla, aby pri otvorení ktorýchkoľvek dverí kabíny detegovalo a upozornilo vodiča a spolujazdca na ostatných účastníkov cestnej premávky v rizikových priestoroch. Systém varuje až dve minúty po vypnutí zapaľovania.

  Jednoduché zastavenia a rozjazdy

  Bezpečná jazda s častými rozjazdmi a zastaveniami môže byť náročná. Automatické zadržanie vozidla je navrhnuté tak, aby bola jazda so zastaveniami a rozjazdmi pohodlnejšia a bezpečnejšia. Automaticky aktivuje brzdy, aby udržala vozidlo na mieste, kým vodič nestlačí plynový pedál. Funguje pri jazde dopredu aj pri cúvaní – do kopca, z kopca a na rovnom povrchu.

  Získanie priľnavosti

  Dobrá trakcia je potrebná, aby ste sa vyhli šmyku a jazdili bezpečne. Aktívne riadenie priľnavosti je navrhnuté tak, aby kontrolovalo otáčanie kolies a zvyšovalo bezpečnosť a pohodlie. Ak systém zaznamená známky šmyku, okamžite sa aktivuje, aby vodičovi pomohol udržať sa na ceste zlepšením ovládateľnosti, brzdného výkonu a stability.

  Tichý, ale spozorovaný

  Naše elektrické nákladné vozidlá sú takmer bezhlučné. Je to pozitívne pre pracovné prostredie vodiča, ako aj pre mestské prostredie, ale zároveň to sťažuje rozpoznateľnosť elektrických nákladných vozidiel. Akustický varovný systém vozidla generuje zvuky dostatočne výrazné na to, aby si ľudia v blízkosti uvedomili prítomnosť nákladného vozidla, a zároveň príjemné pre vodiča a ostatných účastníkov cestnej premávky. Navrhnuté na zvýšenie bezpečnosti chodcov a cyklistov bez nadmerného hluku.

Prehľad

Funkcie

 

Ďalšie informácie

FH16

FH

FM

FMX

FL

FE

Systém sledovania tlaku v pneumatikách

 

 

 

 

Prehľad funkcií na stiahnutie >

Výstraha pre vodiča

Adaptívne diaľkové svetlá

 

 

 

 

Inteligentná asistencia rýchlosti

Varovanie pred nárazom s núdzovým brzdením

Adaptívny tempomat

Predný asistent krátkeho dosahu

Podpora na predchádzanie bočným zrážkam

Upozornenie pri otvorení dverí

 

 

Automatické zadržanie vozidla

 

 

Volvo dynamické riadenie s asistentom jazdy v jazdnom pruhu

 

 

 

Elektronické riadenie stability

 

Volvo dynamické riadenie s asistentom stability

 

 

 

Tempomat na jazdu z kopca

 

 

 

Brzda pre vyrovnanie súpravy

 

 

 

Rohová kamera na strane spolujazdca

 

Zadná kamera

 

Aktívne riadenie priľnavosti

 

 

 

 

Akustický varovný systém vozidla*

 

 

 

*Len pre elektrické nákladné vozidlá

       

Spýtajte sa miestneho odborníka

Obchodný zástupca Volvo Trucks vám predstaví naše
systémy podpory vodičy a zodpovie vaše otázky.