Vynikajúce výhľady

Nové spätné zrkadlá nákladného vozidla Volvo FH boli vytvorené s cieľom zaistiť vynikajúcu viditeľnosť a upevniť jeho identitu.
Ismail Ovacik robí náčrt.

„Geometria je veľmi dôležitá. Bolo potrebné zabudovať štyri samostatné zrkadlá, a preto sme im chceli dodať vzhľad jedného celku,” objasňuje Ismail Ovacik.

Spätné zrkadlá spoločnosti Volvo Trucks.

Nový vzhľad ponúka lepšiu viditeľnosť, ale zároveň si zachoval jedinečnú identitu značky Volvo.

Ako podrobne sa navrhuje nákladné vozidlo? Akú výpovednú hodnotu môžu mať dizajnové prvky? Keď spoločnosť Volvo Trucks vyvíjala nové spätné zrkadlá s cieľom zlepšiť

výhľad pre vodičov, bezpečnosť bola prirodzene na prvom mieste. Rovnako dôležité však bolo aj vyjadriť tieto inovácie prostredníctvom prelomového estetického vzhľadu.

Nové Volvo FH bolo uvedené v roku 2012 a ponúkalo viacero významných technologických noviniek. Jeden z najúspešnejších modelov ťažkých nákladných vozidiel na svete mal navyše aj nový

vzhľad. Pri opise novej kabíny FH sa používali slová ako funkčnosť a ergonómia, zatiaľ čo trh s nadšením uvítal mnohé zlepšené bezpečnostné funkcie.

Tím spoločnosti Volvo začal už v roku 2006 pracovať na vzhľade nových spätných zrkadiel. Ismail Ovacik je hlavný dizajnér exteriéru na oddelení Volvo Group Truck Technology. Poukazuje na prínos rôznych konštrukčných a ergonomických partnerov v spoločnosti Volvo, ktorí pracovali na novom dizajne spätných zrkadiel. „Spoločne sa snažíme o dosiahnutie

maximálneho zlepšenia. Akým spôsobom môžeme dať trhu najavo, že nákladné vozidlá Volvo majú najlepšiu viditeľnosť? Keďže bezpečnosť je jednou z našich základných hodnôt, bolo nevyhnutné šíriť toto posolstvo.”

Pokiaľ ide o nový model FH, výrazne sa zlepšila priama viditeľnosť. Jednou z problematických oblastí predchádzajúcej generácie Volvo FH boli predné stĺpiky – vertikálne podpory na oboch stranách čelného skla.

Nejde iba o dokonalú viditeľnosť pre vodičov alebo lepšiu funkčnosť, ale aj o spôsob vyjadrenia, že ide o neoddeliteľnú súčasť nákladného vozidla ako celku.

Ismail Ovacik

Hlavný dizajnér exteriéru, spoločnosť Volvo Trucks

Nová verzia má viac miesta medzi stĺpikmi a zrkadlami. Vodič má preto cez bočné okno lepší výhľad priamo na vozovku. Tento priestor sa zlepšil aj prostredníctvom užšieho dizajnu – sklo akoby nemalo hraníc a zrkadlá sa otáčajú na jednom kĺbe, vďaka čomu sa odstránila veľká časť krytu. Medzi zrkadlami je takisto priestor – každý kúsoček povrchu sa využil v záujme lepšej viditeľnosti.

Je očividné, že cieľom dizajnérskej práce bolo presne navrhnúť každý uhol. Umiestnenie zrkadla v zadnej časti kabíny sa tiež dôkladne naplánovalo a teraz je pevne pripojené k hornej a spodnej časti kabíny. 

 

Ismail Ovacik v dizajnérskom štúdiu.

Ismail Ovacik musel pri navrhovaní spätných zrkadiel klásť veľký dôraz na detaily a dbať na to, aby správne načrtol každý uhol.

„Geometria je veľmi dôležitá,” dodáva Ismail Ovacik. „Bolo potrebné zabudovať štyri samostatné zrkadlá, a preto sme im chceli dodať vzhľad jedného celku.”

Pri vývoji funkcie nákladného vozidla so silnou identitou treba počítať so spojením konštrukčných znalostí a kreativity. Zlepšenie spätného zrkadla si vyslúžilo kladný ohlas zákazníkov aj médií a považuje sa za definitívnu inováciu oproti predchádzajúcej verzii.

Hoci hlavným cieľom bola očividne zvýšená bezpečnosť, tím prikladal význam aj vytvoreniu osobitného estetického vzhľadu.

„Chceli sme vyvinúť funkciu, ktorá by odrážala filozofiu značky Volvo,” hovorí Ismail Ovacik. „Nejde iba o dokonalú viditeľnosť pre vodičov alebo lepšiu funkčnosť, ale aj o spôsob vyjadrenia, že ide o neoddeliteľnú súčasť nákladného vozidla ako celku. Náš vzhľad je účelový. Pristupujeme k problému od základov a postupujeme smerom k holistickému dizajnu, ktoré prispieva k vytvoreniu osobitnej identity nákladného vozidla. Identity značky Volvo.”

Ismail Ovacik

FUNKCIA: Hlavný dizajnér exteriéru na oddelení Volvo Group Truck Technology.
VEK:
 36.
POČET ROKOV V SPOLOČNOSTI VOLVO:
 8.
PRACOVISKO:
 Európske dizajnové štúdio oddelenia Volvo GTT vo švédskom Gothenburgu.

Súvisiaci obsah

Jednoduchšia a bezpečnejšia jazda s nočným režimom

Nočný režim od spoločnosti Volvo Trucks bol navrhnutý s cieľom zlepšiť pohodlie a viditeľnosť počas jazdy v noci – stlačením tlačidla môžete vypnúť všetky nepotrebné podsvietenia prístrojového panela....

Jedna minúta – Priestor v kabíne

Za posledné roky sa vďaka inováciám dizajnu kabín spoločnosti Volvo Trucks zväčšil interiér modelu Volvo FH o jeden kubický meter. Kabína je priestrannejšia a vzdušnejšia, zatiaľ čo kapacita úložného priestoru sa navyše zvýšila o 10,6 kubických stôp....

Jedna minúta – Viditeľnosť

Obmedzená viditeľnosť v premávke znižuje bezpečnosť vodičov aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Z tohto dôvodu sú kabíny spoločnosti Volvo Trucks navrhnuté s cieľom minimalizovať rozptýlenie a zabezpečiť maximálnu viditeľnosť. Majú mimoriadne ...

Filtrovať články

5 true 5