Trucks

Spoločnosť Volvo Trucks dodala 74-tonové elektrické nákladné vozidlo

Spoločnosť Volvo Trucks dodala elektrické nákladné vozidlo určené pre ťažkú prepravu dopravnej spoločnosti Mattsson Åkeri vo švédskom Göteborgu. Ťahač si poradí s celkovou hmotnosťou 74 ton.
Spoločnosť Volvo Trucks dodala 74-tonové elektrické nákladné vozidlo
Spoločnosť Volvo Trucks dodala elektrické nákladné vozidlo s celkovou hmotnosťou súpravy 74 ton.

Čoraz viac dopravcov teraz začína investovať do elektrických nákladných vozidiel aj na ťažkú prepravu. Prepravca Mattson Åkeri vo švédskom Göteborgu je jedným z nich - od spoločnosti Volvo Trucks kúpil tri ťažké elektrické nákladné vozidlá Volvo FH.

Posledných niekoľko týždňov prebieha testovanie jedného z nákladných vozidiel v kontajnerovej doprave v prístavnej oblasti Arendal v Göteborgu. Testom je takzvaný projekt HCT (High-Capacity Transport / Vysoko-kapacitná preprava). Nákladné vozidlo s dvoma prívesmi má dĺžku 32 m a zvládne celkovú hmotnosť súpravy 74 ton.

„Chceme ukázať, že plne elektrické riešenia fungujú aj v aplikáciách s vysokou celkovou hmotnosťou a vysokou mierou využitia. Spolu s Mattson Åkeri, Švédskou dopravnou správou a niekoľkými ďalšími partnermi teraz hľadáme spôsoby pre najlepšiu optimalizáciu prevádzky elektrického nákladného vozidla, vrátane toho, ako by malo prebiehať nabíjanie čo najefektívnejšie,“ vysvetľuje Lena Larsson, projektová manažérka projektu HCT na technologickom oddelení Volvo. 

Testované elektrické nákladné vozidlo Volvo FH Electric 6x4 je nabíjané zelenou elektrinou na dvoch rýchlych 180 kW nabíjačkách, ktoré spoločnosť Mattsson Åkeri nainštalovala vo svojom depe v Arendal. V dlhodobom horizonte bude kamión jazdiť aj medzi mestami Göteborg a Borås, vzdialenými od seba 70 km.

V prevádzke 12 hodín denne
„Jazda s dlhým a ťažkým nákladom pomocou elektriny zatiaľ funguje veľmi dobre a dokážeme odviezť toľko nákladu ako s naftovým nákladným vozidlom,“ hovorí Jan-Olof Mattsson, generálny riaditeľ Mattson Åkeri. „Nákladné vozidlo jazdí 12 hodín denne s prestávkou na nabíjanie v čase vodičovho odpočinku. Nabíjame zelenú elektrinu, a tak produkujeme nulové emisie CO2. Tichá, elektrická prevádzka znamená aj lepšie pracovné prostredie pre vodiča.“

Od spustenia výroby plne elektrických nákladných vozidiel v roku 2019 spoločnosť Volvo Trucks predala takmer 5 000 elektrických nákladných vozidiel v 40 krajinách po celom svete. Volvo dnes ponúka najširší rad produktov v tomto odvetví so šiestimi elektrickými modelmi v sériovej výrobe, ktoré spĺňajú široké spektrum potrieb pre prepravu v mestách a medzi nimi. Spoločnosť Volvo Trucks si celosvetovo stanovila cieľ, že polovica všetkých predaných nákladných vozidiel bude do roku 2030 s elektrickým pohonom. 

High-Capacity Transports / Vysoko-kapacitné prepravy
Vysoko-kapacitné prepravy (HCT) znamená, že dĺžka a/alebo celková hmotnosť vozidla sa môže zvýšiť, čo umožňuje prepravu väčšieho nákladu. HCT je možné aplikovať na všetky typy hnacích línií. Myšlienkou je, že HCT prispeje k nižším nákladom na dopravu, zníženiu vplyvu na životné prostredie, vyššej bezpečnosti premávky, zníženiu opotrebovania ciest a nižším nákladom na údržbu. V Európe existuje množstvo prebiehajúcich a plánovaných projektov HCT. Jedným z príkladov je Fínsko, kde je na väčšine ciest povolené jazdiť v súpravách nákladných vozidiel s celkovou hmotnosťou 76 ton a dĺžkou 34,5 m. Ďalším je Švédsko, kde je povolené jazdiť 74 ton (cestná sieť BK4) a s povolením úradov testovať súpravy nákladných vozidiel do 34,5 m a 100 ton na vymedzenej cestnej sieti.


LINK na obrázky vo vysokom rozlíšení

Ak chcete získať ďalšie informácie, kontaktujte:

Andrea Ondrejíková
Marketing & PR Coordinator, Volvo Group Slovakia, s.r.o.
Mobil: +421 903 220 585
E-mail: andrea.ondrejikova@volvo.com
 

Spoločnosť Volvo Trucks poskytuje kompletné prepravné riešenia pre profesionálnych a náročných partnerov, pričom prináša kompletnú ponuku stredných a ťažkých nákladných vozidiel. Podporu zákazníkom zabezpečuje celosvetová sieť, ktorú tvorí 2 200 predajcov a servisných dielní v 130 krajinách. Nákladné vozidlá Volvo sa montujú v 12 krajinách po celom svete. V roku 2023 bolo na celom svete dodaných približne 145,000 nákladných vozidiel Volvo. Spoločnosť Volvo Trucks je súčasťou skupiny Volvo Group, jedného z popredných svetových výrobcov nákladných vozidiel, autobusov a konštrukčných zariadení, ako aj lodných a priemyselných motorov. Spoločnosť Volvo Group poskytuje tiež finančné a servisné služby. Práca spoločnosti Volvo Trucks je založená na základných hodnotách – kvalita, bezpečnosť a starostlivosť o životné prostredie.