Trucks

Volvo elektrické nákladné vozidlá najazdili 80 milión kilometrov v priebehu piatich rokov

Od roku 2019, kedy spoločnosť Volvo uviedla na trh svoje prvé modely elektrických nákladných vozidiel, prešli tieto e-trucky viac ako 80 milión kilometrov, čo predstavuje vzdialenosť 2,000 okruhov okolo Zeme. Tieto kamióny prispeli k zníženiu emisií CO2 a zároveň výrazne zlepšili pracovné prostredie vodičov.
Volvo elektrické nákladné vozidlá najazdili 80 milión kilometrov v priebehu piatich rokov
Spoločnosť Volvo Trucks dodala od roku 2019 viac ako 3,500 elektrických nákladných vozidiel electric v 45 krajinách.

Údaje z monitorovací zariadení elektrických nákladných vozidiel Volvo odhalili, že od roku 2019 prešli v komerčnej prevádzke po celom svete viac ako 80 milión kilometrov. Prekonanie rovnakej vzdialenosti s ekvivalentnými naftovými nákladnými vozidlami by predstavovalo spotrebu viac ako 25 miliónov litrov1 nafty a emisie oxidu uhličitého z výfukových plynov boli znížené o 68,000 ton2.

“Rád vidím, ako dopravné spoločnosti využívajú výhody elektrických nákladných vozidiel v každodennej prevádzke. Sektor dopravy predstavuje 7% celosvetových emisií uhlíka a batériové elektrické nákladné vozidlá sú dôležitým nástrojom na zníženie environmentálnej stopy. Vďaka mnohým priekopníkom už teraz vidíme obrovský potenciál tejto technológie,“ hovorí Roger Alm, prezident spoločnosti Volvo Trucks

 

5 rokov know-how v oblasti elektromobility

Volvo si vďaka skorému vstupu na trh s elektrickými nákladnými vozidlami vybudovalo jedinečné odborné znalosti v oblasti elektrickej bezemisnej dopravy. Tieto poznatky využíva pri vývoji ďalšej generácie elektrických produktov Volvo.

 

  • Byť priekopníkom sa oplatí – dopravné spoločnosti s elektrickými nákladnými vozidlami majú silnú konkurenčnú výhodu, keď môžu nákupcom dopravy ponúkať prepravu bez emisií.
  • Maximalizácia využitia investície do elektrického nákladného vozidla a nabíjacej infraštruktúry vytvára pre dopravné spoločnosti silné obchodné zázemie – optimalizácia logistiky i jazdných trás, a zdieľanie nabíjacích zariadení medzi prevádzkovateľmi.
  • Výhody elektrických nákladných vozidiel presahujú environmentálny prínos – vodiči zažívajú výrazne lepšie pracovné prostredie s oveľa nižšou hladinou hluku a vibrácií.

 

Globálny nárast elektrických vozidiel

Dodávky elektrických nákladných vozidiel spoločnosti Volvo Trucks v roku 2023 celosvetovo vzrástli o 256% na 1,977 kusov a spoločnosť zaznamenáva pokračujúci záujem zákazníkov aj v roku 2024. V Európe si počas prvého štvrťroku tohto roka vybralo elektrické nákladné vozidlo značky Volvo viac ako polovica zákazníkov - podiel spoločnosti Volvo Trucks na trhu s elektrickými nákladnými vozidlami bol 56%. V Spojených štátoch predstavovala značka Volvo 44% všetkých predaných elektrických nákladných vozidiel.

 

Spoločnosť Volvo Trucks doteraz dodala viac ako 3,500 elektrických nákladných vozidiel zákazníkom v 45 krajinách na šiestich kontinentoch. V priebehu roka 2023 rozšírila svoje pôsobenie, keď prvé elektrické nákladné vozidlá pre ťažkú prevádzku dodala do Latinskej Ameriky - vozidlá si prevzali zákazníci v Brazílii, Čile a Uruguaji. Volvo Trucks je tiež prvým výrobcom nákladných vozidiel, ktorý dodal batériové elektrické nákladné vozidlá pre ťažkú prevádzku do Maroka, Južnej Kórey a Malajzie.

"Nielen dopravné spoločnosti ale aj nákupcovia prepravy a logistických služieb sa čoraz viac hlásia k iniciatíve SBTi (Science Based Target initiative) a od svojich dodávateľov začnú požadovať udržateľné riešenia prepravy. To je ďalším hnacím motorom prechodu na elektrické nákladné vozidlá," hovorí Roger Alm.

 

Batériové elektrické nákladné vozidlá pre všetky druhy prepravy

Nákladné vozidlá Volvo s elektrickým pohonom spĺňajú požiadavky v širokom spektre aplikácií – od mestskej distribúcie a odpadového hospodárstva až po regionálnu prepravu a stavebníctvo. Počas piatich rokov elektrifikácie si Volvo vybudovalo aj rozsiahle odborné znalosti v oblasti optimalizácie využívania inštalovanej energie, nabíjania a servisu elektrických nákladných vozidiel.

 

Od roku 2019  až po súčasnosť, Volvo Trucks postupne rozširovala svoju ponuku elektrických vozidiel, ktorý zahŕňa osem plne elektrických nákladných vozidiel.

 

Elektrické nákladné vozidla značky Volvo zahŕňajú modely:  Volvo FL Electric, FE Electric, FM Electric, FM Low Entry, FMX Electric, FH Electric, FH Aero Electric a VNR Electric. Najpredávanejším modelom je Volvo FH Electric, ktorý nedávno získal prestížne ocenenie International Truck of the Year 2024.

 

 

1 údaje získané od zákazníkov, ktorí majú ekvivalentné modely nákladných vozidiel Volvo s naftovým pohonom.

2 podľa výpočtu od nádrže ku kolesám v rámci GLEC v3


 

LINK na obrázky vo vysokom rozlíšení

Ak chcete získať ďalšie informácie, kontaktujte:

Andrea Ondrejíková
Marketing & PR Coordinator, Volvo Group Slovakia, s.r.o.
Mobil: +421 903 220 585
E-mail: andrea.ondrejikova@volvo.com
 

Spoločnosť Volvo Trucks poskytuje kompletné prepravné riešenia pre profesionálnych a náročných partnerov, pričom prináša kompletnú ponuku stredných a ťažkých nákladných vozidiel. Podporu zákazníkom zabezpečuje celosvetová sieť, ktorú tvorí 2 200 predajcov a servisných dielní v 130 krajinách. Nákladné vozidlá Volvo sa montujú v 12 krajinách po celom svete. V roku 2023 bolo na celom svete dodaných približne 145,000 nákladných vozidiel Volvo. Spoločnosť Volvo Trucks je súčasťou skupiny Volvo Group, jedného z popredných svetových výrobcov nákladných vozidiel, autobusov a konštrukčných zariadení, ako aj lodných a priemyselných motorov. Spoločnosť Volvo Group poskytuje tiež finančné a servisné služby. Práca spoločnosti Volvo Trucks je založená na základných hodnotách – kvalita, bezpečnosť a starostlivosť o životné prostredie.