Trucks

×

4 tipy ako maximalizovať dojazd elektrických nákladných vozdiel

| 3 minúty | 3 minúty
Ste spokojným vodičom plne elektrického nákladného vozidla? Tak ste si pravdepodobne všimli, aký veľký vplyv má váš štýl jazdy na váš dojazd. Jared Ruiz a Ebba Wallin Bergbom, obaja sú odborníkmi na elektromobilitu v spoločnosti Volvo Trucks, zdieľajú svoje najlepšie tipy, ako maximalizovať dojazd – a vyhnúť sa zbytočným obavám z (ne)dojazdu.
Plynulá jazda a správne brzdenie posúva dojazd elektrického nákladného vozidla omnoho ďalej
Plynulá jazda a správne brzdenie posúva dojazd elektrického nákladného vozidla omnoho ďalej.

Tip #1: Zvládnite systém rekuperačného brzdenia
Rekuperačné brzdenie je jedinečné pre elektromobily a znamená, že sa energia počas brzdenia rekuperuje a ukládá do akumulátora vozidla. Pokiaš sa naučíte túto funkciu skutočne využívať tým, že necháte vozidlo brzdiť pri spomaľovaní alebo zjazde z kopca, môžete do vozidla vrátiť dostatok energie a predĺžiť jeho dojazd až o 35 percent!

 

Tip č. 2: Jazdite plynule a používajte tempomat
Ano, vieme. Riadenie elektrického nákladného vozidla je tak zábavné, pretože akceleruje tak rýchlo. Jazdiť plynule a sústrediť sa na úsporu energie je však oveľa lepší nápad, pokiaľ chcete predĺžiť jeho dojazd. A pri jazde na dlhšie vzdialenosti je tempomat účinnejšia úspora energie, ako by bola vaša noha. Odporúčanie je nejazdiť viac ako 52 mil/h alebo 83 km/h. Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa diaľniciam a voľte menšie cesty, kde môžete jazdiť plynule nižšou rýchlosťou.
 

Tip č. 3: Optimalizujte svoju trasu
Najkratšia trasa nie je vždy tá najlepšia z hľadiska spotreby energie. Nedávne štúdie ukázali, že jednoduchým prepnutím ohniska zo vzdialenosti na to, koľko energie trasa vyžaduje - môžete predĺžiť dojazd najmenej o 20 percent! Flexibilné plánovanie trás znamená možnosť odovzdať najťažší tovar na prvej zastávke, vyhnúť sa cestám do kopca, hľadať príležitosti pre klesanie a rovné cesty. 

 

Tip č. 4: Nie príliš horúce, nie príliš studené…
Uistite sa, že optimalizujete klímu v kabíne – nie príliš veľké teplo ani chladno. Keď však vypínanie klimatizácie zvyšuje dojazd, je skutočne zlý nápad sťahovať okná, aby ste sa ochladili – to vás môže pripraviť o desať percent dojazdu! Pokiaľ na druhú stranu jazdíte hlavne v chladnom podnebí, je najlepšie zvoliť od začiatku nákladné vozidlo s menej oknami a väčšou izoláciou.

 

Ďalšie typy, ako zvýšiť dojazd, vrátane toho, na čo myslieť pri špecifikácii vozidla, nájdete tu

Súvisiace články