Trucks

Produkty a služby

 

Čím sa batériové elektrické nákladné vozidlo odlišuje od ostatných vozidiel? Aký majú dojazd a v ktorých odvetviach vyniknú? V tejto časti otázok a odpovedí si prejdeme, čím sú elektrické nákladné vozidlá – a služby, ktoré ich podporujú – jedinečné.

 

Elektromobilita sa týka vozidiel – vrátane osobných vozidiel, autobusov, vlakov a nákladných vozidiel – ktoré sú úplne alebo čiastočne poháňané elektrickou energiou, na palube majú prostriedky na ukladanie energie a sú zvyčajne napájané zo siete. Hlavným typom vozidla s elektrickou hnacou líniou je vozidlo BEV (batériové elektrické vozidlo), ale existujú aj elektrické vozidlá poháňané vodíkom pod názvom elektrické vozidlá s palivovými článkami (FCEV). Elektromobilita zahŕňa aj nabíjaciu infraštruktúru a podporné služby na plánovanie dojazdu a trasy i ďalšie funkcie.

Batériové elektrické vozidlo (BEV) využíva energiu uloženú v batériách a nabíjajú sa elektrinou zo siete. Elektrické vozidlo využívajúce technológiu palivových článkov (FCEV) je poháňané vodíkom, ktorý sa počas jazdy premieňa na elektrinu. Elektrické nákladné vozidlá s palivovými článkami sú elektrické, podobne ako batériové elektrické nákladné vozidlá, no s tým rozdielom, že väčšina energie v FCEV sa ukladá vo forme vodíka, s určitou podporou batérií. Volvo Trucks pracuje s oboma technológiami. Kým batériové elektrické nákladné vozidlá je možné zakúpiť už dnes, elektrické nákladné vozidlá s palivovými článkami budú dostupné na komerčné využitie v druhej polovici tohto desaťročia.

Veríme, že do roku 2030 bude viac ako 50 % všetkých nových predaných nákladných vozidiel Volvo poháňaných elektrinou, s využitím technológie batérií alebo palivových článkov.

Volvo v súčasnosti ponúka najširší produktový rad v tomto odvetví s ôsmimi modelmi v sériovej výrobe, ktoré zabezpečujú veľmi široké pokrytie prepravy v mestách a medzi nimi. Dostupné sú modely Volvo FH Aero, Volvo FH, Volvo FM, Volvo FM Low Entry, Volvo FMX, Volvo FE, Volvo FL a Volvo VNR (model VNR sa predáva v Severnej Amerike). V roku 2023 sa začala sériová výroba nového a inovovaného radu nákladných vozidiel Volvo. 

Elektrické nákladné vozidlá Volvo spĺňajú rovnako prísne bezpečnostné štandardy ako všetky naše nákladné vozidlá a ponúkajú také isté bezpečnostné systémy ako naftové modely. Okrem toho boli pre elektrické nákladné vozidlá pridané špecifické scenáre nárazových testov, ktoré overujú odolnosť inštalácie batérií a ďalších elektrických súčastí. Ďalej sme vynaložili maximálne úsilie, aby sme navrhli 600-voltový elektrický systém vozidla tak, aby bol bezpečný počas prevádzky aj pri servise. 

Užívateľ sa veľmi rýchlo oboznámi s tým, ako nákladné vozidlo funguje. Stav energie v batériách možno neustále sledovať na prístrojovom paneli, aj na diaľku. Ak sa nabitie batérií počas jazdy priblíži k nule, je dostupná rezervná kapacita energie, ktorá pomôže vodičovi dostať sa do bezpečia. 

Intervaly údržby sú približne rovnaké, ale servis je oproti tradičnej hnacej línii rozdielny. Spotreba náhradných dielov závisí od prepravnej aplikácie, na oblasti, kde vozidlo jazdí, a od mnohých ďalších faktorov. Nákladné vozidlá sú prepojené a môžu podávať správy o stave rôznych komponentov. To znamená, že servis a údržbu možno organizovať tak, aby sa predĺžila ich prevádzkyschopnosť.

Každé obchodné zástúpenie, ktoré predáva elektrické nákladné vozidlá, je pripravené prevziať plnú zodpovednosť za technické systémy a funkcie týchto vozidiel. Mnohé zo servisných dielní už majú bohaté skúsenosti s údržbou elektrických autobusov. 

Výkonová krivka elektrických nákladných vozidiel je odlišná od krivky nákladných vozidiel so spaľovacími motormi. Nástup výkonu sa aktivuje okamžite po zošliapnutí plynového pedála. K úplne inému zážitku z jazdy prispieva aj skutočnosť, že elektrické nákladné vozidlá majú menej prevodových stupňov.

Elektrické nákladné vozidlá produkujú menej vibrácií a sú tichšie. Vďaka tomu ponúkajú pohodlnejšiu a uvoľnenejšiu jazdu. 

Pre podrobnejšie informácie kontaktujte obchodného zástupcu Volvo Trucks. 

Sériovú výrobu plne elektrických nákladných vozidiel pre zákazníkov sme spustili v roku 2019, ale už predtým sme začali predávať hybridné nákladné vozidlá, ktoré sú poháňané kombináciou elektriny a iných palív. Ostatné divízie skupiny Volvo, najmä Volvo Buses, majú rozsiahle skúsenosti s elektrickým pohonom. Volvo dodalo prvý plne elektrický autobus v roku 2016 a doteraz dodalo viac ako 5 000 elektrických autobusov po celom svete.

Naše elektrické nákladné vozidlá zdieľajú platformu s ostatnými hnacími líniami a spĺňajú rovnako vysoké štandardy kvality. Dôkladne preškolený personál spoločnosti Volvo pomôže zákazníkom nakonfigurovať nákladné vozidlá tak, aby spĺňali ich špecifické požiadavky, a zaistia aj odbornú podporu počas prevádzky. Batérie a celkový stav vozidiel sa neustále monitoruje s cieľom včas identifikovať všetky opatrenia, ktoré je potrebné vykonať pri nasledujúcej servisnej prehliadky. Vysoký denný výkon batérií pomáha zabezpečiť služba Ready to Run. Nákladné vozidlo pripraví na produktívny pracovný deň na základe vonkajších teplôt. V prípade potreby batérie predhrieva alebo pri vysokých letných teplotách ochladzuje. Optimálna teplota pre batérie je okolo +25 °C.

Všetky naše platobné riešenia sú dostupné aj pre elektrické vozidlá: platba v hotovosti, leasing a prenájom. Navyše budú prispôsobené potrebám každého jedného zákazníka.

Áno, sériová výroba sa začala v roku 2019 a dodávky sa realizujú zákazníkom po celom svete. 

Podrobnejšie informácie vám ochotne poskytne obchodný zástupca Volvo Trucks.

Áno, budeme aj naďalej ponúkať rad rôznych pohonov a navrhneme najvhodnejšie riešenie pre každého zákazníka a jeho geografickú polohu. Budeme dodávať nákladné vozidlá so spaľovacím motorom s nízkou spotrebou paliva, nákladných vozidiel s plynovým pohonom a elektrických nákladných vozidiel.

Naše elektrické nákladné vozidlá ponúkame so servisnou zmluvou Volvo Gold, čo znamená, že náklady na údržbu budú zahrnuté do celkových nákladov na vlastníctvo. Zabezpečíme, aby celkové náklady na vlastníctvo boli konkurencieschopné.

Všetko závisí od aplikácie a špecifikácie vozidla. Batérie prispievajú k zvýšeniu hmotnosti a EÚ v tejto súvislosti povoľuje dodatočnú celkovú hmotnosť až do 2 ton. Rozhodnutie a implementácia sú na každej jednotlivej krajine.

Radi by ste sa na niečo spýtali?

Obchodný zástupca Volvo Trucks vám ochotne poradí. Zastavte sa, zavolajte alebo ho požiadajte, aby prišiel k vám.