×

Päť tipov, ako ušetriť palivo a zlepšiť hospodárnosť nákladného vozidla

| 5,5 minúty | 5,5 minúty
Aj v najpriaznivejších časoch je minimalizácia spotreby paliva nákladných vozidiel nevyhnutná pre ziskové podnikanie. Keď musíte čeliť aj inflácii, vysokým cenám energií a kríze životných nákladov, záleží na každej úspore. Dobrou správou je, že na zlepšenie palivovej účinnosti svojho vozidla môžete urobiť mnoho vecí hneď.
Osoba, ktorá tankuje palivo do vozidla Volvo FH na čerpacej stanici

1. Poskytujte svojmu vozidlu dobrú údržbu a pravidelný servis

 • Pravidelný servis a údržba: Servisní technici vám pomôžu identifikovať problémy spôsobujúce zbytočne vysokú spotrebu paliva, ako je odpor bŕzd či zadreté brzdy, zanesené vzduchové filtre, úniky tlaku alebo úniky paliva.
 • Kvalita paliva a oleja: Vždy používajte správne palivo a olej podľa pokynov výrobcu. Mazivá slúžia k zníženiu trenia, ale časom sa rozkladajú, takže vynechanie plánovaného servisu môže znamenať zbytočné straty energie. Dodržiavaním servisných intervalov výmeny oleja zaistíte, aby váš motor pracoval s minimálnymi stratami energie. 
 • Aktualizácia softvéru vozidiel: Softvér je stále dôležitý pre zlepšovanie výkonu a znižovanie spotreby paliva nákladných vozidiel a ich motorov a výrobcovia ho neustále aktualizujú a vylepšujú. Oplatí sa kontaktovať miestny servis, aby ste zistili, aké aktualizácie softvéru sú k dispozícii pre vaše nákladné vozidlo.

       
        Prečítajte si viac o tom, ako vám môže správna údržba vozidla ušetriť palivo.


2. Zvoľte správne pneumatiky a zaistite správne nastavenie kolies

 • Správne pneumatiky: Pri hľadaní pneumatík s nízkym valivým odporom sa riaďte štítkami a klasifikáciou pneumatík, pretože to môže mať významný vplyv na spotrebu paliva. Napríklad najnovšie pneumatiky triedy A majú vylepšený dezén a gumové zmesi behúňa a bočníc, ktoré zaisťujú nižší valivý odpor a trenie. Predpokladá sa, že pneumatiky triedy C a D môžu pomôcť prispieť k zníženiu nákladov vďaka dlhšej životnosti, avšak úspora paliva pri použití pneumatík triedy A často preváži náklady na kratšie intervaly výmeny pneumatík, najmä v prípade nákladných vozidiel, ktoré jazdia na dlhé vzdialenosti.
 • Tlak v pneumatikách: Podhustené pneumatiky zvyšujú valivý odpor, čo následne vedie k vyššej spotrebe paliva. Prispieva to tiež k vyššiemu opotrebovaniu pneumatík.
 • Nastavenie geometrie kolies: Pri nesprávnej geometrii prednej a zadnej nápravy vzniká výrazne vyšší valivý odpor, ktorý zvyšuje nielen spotrebu paliva, ale aj opotrebovanie pneumatík. U štandardného ťahača sa môže zvýšiť spotreba paliva až o 3%, a ak má nesprávnu geometriu aj náves, je to ešte viac. Keby mali všetky nápravy návesu nesprávnu geometriu, mohlo by dôjsť k zvýšenie spotreby paliva až o 15%. Geometriu kolies môže skontrolovať a nastaviť servisný technik počas najbližšieho plánovaného servisu.

 

         Ďalšie informácie o vplyve valivého odporu na spotrebu paliva.

3. Zabezpečte optimálnu aerodynamiku vozidla

 • Pridajte strešný spojler a deflektory: pri vyšších rýchlostiach môže strešný spojler znížiť spotrebu paliva až o 5%. Ak to však s maximalizáciou aerodynamického výkonu myslíte naozaj vážne, je dôležité dbať aj na správne nastavenie strešného spojlera. Výskum spoločnosti Volvo Trucks ukázal, že keď je strešný spojler namontovaný o 5 cm nižšie alebo o 10 cm vyššie oproti správnej polohe, potenciálne úspory sa znížia až o jedno percento. Z tohto dôvodu sa odporúča montáž strešného spojlera v servise.
 • Pridajte bočné aerodynamické spojlery: po namontovaní môžu ušetriť až 3% paliva.
 • Odstráňte nepotrebné externé príslušenstvo: externé príslušenstvo, ako sú prídavné svetlá, ochranné rámy, horné tyče a vzduchové klaksóny môžu byť pre prácu dôležité, no je potrebné si uvedomiť, že ovplyvňuje prietok vzduchu a spotrebu paliva, takže stojí za to posúdiť, či je každé z nich skutočne nutné.

         
         Ďalšie informácie o vplyve aerodynamiky a príslušenstva nákladných vozidiel na spotrebu paliva.


4. Trasy plánujte strategickejšie

 • Optimálne trasy: V závislosti na hmotnosti vozidla môže dlhšia rovinatá trasa vyžadovať menej paliva ako kratšia kopcovitá. Môže byť tiež prospešné vyhnúť sa hustej premávke a nekvalitným cestám, pretože aj tieto faktory môžu zvýšiť spotrebu paliva.
 • Používajte digitálne nástroje a systémy pre správu vozového parku: Môžu vám pomôcť pri zostavovaní harmonogramov a plánovaní trás pre celý vozový park s cieľom zabezpečiť, aby nákladné vozidlá zbytočne neplytvali palivom.

         
         Zistite viac, ako môže systém správy vozového parku pomôcť ušetriť palivo.


5. Inšpirujte a motivujte svojich vodičov, aby jazdili efektívnejšie

 • Školenie vodičov: Správna technika jazdy, ako je prispôsobenie rýchlosti, predvídanie, výber prevodového stupňa a používanie tempomatu, môžu výrazne zlepšiť spotrebu paliva nákladného vozidla. Školiace programy pre vodičov pomôžu jednotlivým vodičom zdokonaliť si techniku jazdy.
 • Digitálne nástroje: systémy správy vozového parku a ďalšie digitálne nástroje môžu pomôcť sledovať spotrebu paliva vo vozových parkoch a identifikovať oblasti, v ktorých je možné dosiahnuť zlepšenie. 
 • Odmeny a stimuly: Zapojte celý tím do úspory paliva tak, že budete podporovať a oceňovať úspornú jazdu prostredníctvom interných súťaží a skupinových cieľov.

Prečítajte si viac o úspore paliva

Takto môžu technológie pomôcť pri rozvoji vodičov a dosiahnutí hospodárnej jazdy a čo najlepšie implementovať iniciatívy na podporu úspornej jazdy v celom vozovom parku. Okrem vyššie uvedeného môžete pri špecifikácii nového nákladného vozidla urobiť veľa pre to, aby ste znížili spotrebu paliva. Tu nájdete ďalšie informácie o zvyšovaní hodpodárnosti nákladných vozidiel.

Jonas Nordquist

Riaditeľ pre priemyselnú inteligenciu v doprave

Súvisiace články